Dele lenke via e-post
Ikke alle nødvendige felt var fylt
send epost

Viser vei til en regenerativ økonomi

Bürkert møter vår tids utfordringer med en visjon som går utover tradisjonell bærekraft. Den regenerative økonomien bør bidra aktivt til å beskytte og styrke miljøet og samfunnet.

Den langvarige perioden med sosial velstand som vi har sett i nesten alle deler av verden, har nådd et vendepunkt. Hittil har denne veksten vært basert på en lineær økonomi som følger prinsippet om å ta, produsere og kaste. Det er imidlertid et konsept som nå har nådd sin grense – noe som vises tydelig på ulike globale nivåer som spenner over miljø, økonomi, samfunn og politikk. 

Men også bedrifter merker de konkrete effektene av dette globale fenomenet. Fluidikkekspertene hos Bürkert observerer den direkte innvirkningen dette har på alle de fire nivåene nevnt ovenfor: for eksempel i form av hyppigere flom i elven Kocher i nærheten av selskapets anlegg, i tillegg til økende psykologisk og mental belastning på ansatte, ustabile materialpriser, opplæringsnivå på lærlinger, ansattes motivasjon, hindringer for eksport av sjeldne jordarter, tollsatser, forsøk på regulering gjennom byråkrati og mye mer. 

Spørsmålet er hvordan en tysk familiebedrift kan respondere på denne situasjonen, og hvor stor innflytelse den realistisk sett har. Fluidikkekspertene møter disse utfordringene med sin visjon om en regenerativ økonomi: selv om de vet at dette ikke vil føre til endring i seg selv, tror de at noen første skritt kan gjøre selskapet til en inspirasjon for andre. 

En regenerativ økonomi har ikke bare som mål å skape et mindre skadelig fotavtrykk, men også å ha en positiv innvirkning på alt liv på jorden gjennom alle handlingene den innebærer. Bürkert mener at velstanden for alle øker når vi begynner å se på relasjoner systematisk og utleder handlinger fra dem. 

I praksis omsetter selskapet sin visjon til levende verdier som støtter det selskapet ønsker å oppnå. Målet er å ta skritt i denne retningen gjennom langsiktig tenkning, nettverksbygging i stedet for konkurranse og konkrete atferdsendringer. Langtidsplanlegging er for eksempel dypt forankret i familiebedrifter, som i sin natur tenker i generasjoner. Konkret betyr dette at selskapet bruker overskuddet til å fremme sosial velstand og gradvis går fra en tenkemåte med fokus på bærekraft til en regenerativ økonomi. Begge tilnærmingene må implementeres nøye for å holde selskapet på rett spor. 

Det er også fokus på tiltak som gir ansatte psykologisk trygghet, støtter kunder i å implementere konsepter basert på en regenerativ økonomi og styrker lokale partnerskap samt agile fraktalsystemer (organisatoriske enheter som fungerer uavhengig, men som samtidig er en del av et større system). Georg Stawowy, administrerende direktør i Bürkert, sier: "Vi har en lang vei å gå, og vi må være realistiske når vi vurderer bidragene vi gir underveis på denne veien. Vi trenger også en klar visjon som kan veilede oss på vår reise med små skritt. Ved å gjøre dette, og jeg sier dette med en viss ydmykhet, ønsker vi ikke bare å gi vårt eget bidrag – vi ønsker også å vise veien for andre."

Pressemelding til redaktører: